Home › Kapcie dla dzieci za czy przeciw

Kapcie dla dzieci za czy przeciw

Odkąd pamiętamy dzieci nosiły kapcie. U babci, w domu i w końcu w przedszkolu obuwie to było i jest obowiązkowe. Tymczasem, jak pokazuje szereg prowadzonym badań ich wpływ na stopę dziecka nie jest neutralny, a często bywa wręcz negatywny. Czy zatem niewinne kapcie mogą być obciążone poważnym zarzutami dotyczącymi zdrowia stóp?

Nie jest żadną tajemnicą, że dobrze dobrane, wysokiej jakości kapcie będą dla dziecka sporym udogodnieniem. Zarówno w domu, jak i w przedszkolu mogą być skuteczną barierą przed brudem i nierównościami powierzchni. Warto także zwrócić uwagę na to, że twarde powierzchnie takie jak panele, czy gres mogą obciążać małe stópki. Ponadto bywa często także tak, że podłoga jest zwyczajnie śliska, a kapcie mogą skutecznie zabezpieczyć dziecko przed poślizgiem i upadkiem. Nie jest żadną tajemnicą, że kapcie to także przede wszystkim ochrona przed chłodem. Ma to szczególne znaczenie w okresie jesienno zimowym.

buty_do_szkoly.jpg
 

Warto także pamiętać, że pomimo różnego rodzaju kontrowersji związanych z kapciami będą one wymagane w przedszkolu. Dlatego też dobrze, by dziecko nabywało zwyczaju noszenia tego rodzaju obuwia.

Obok oczywistych zalet kapci pojawiają się także głosy mówiące o tym, że mogą one przynosić także szereg niekorzystnych efektów dla stóp małego człowieka. Zaleca się wprost, by dzieci chodziły boso. To nie prawda, bo dobrze dobrane obuwie nie tylko ochroni stopy przed urazami ale także profilaktycznie zapobiegną powstaniu wad stóp w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w okresie kiedy dziecko uczy się chodzić. Powinno wówczas dobrze móc poruszać się swobodnie i czuć pod stopą powierzchnię po której stąpa. Dlatego też zaleca się, by kapcie kupować dziecku kapcie danielki, które jak wszelkie inne obuwie zdrowotne jest bardzo dobrej jakości. Tanie i często wykonane z niskiej jakości materiałów kapcie będą nie tylko złym zakupem, ale przede wszystkim ryzykiem uszkodzenia stopy dziecka. Trzeba zatem zwrócić uwagę by buty posiadały odpowiednie atesty oraz są przystosowane do wieku dziecka. Biorąc zatem pod uwagę wszelkie zalety i wady obuwia dziecięcego trzeba mieć na uwadze funkcję jaką powinny one spełniać. Mówiąc wprost nie powinny one wpływać na naturalny ruch dziecko i umożliwiać mu swobodne poruszanie. Dlatego też dobrze jest przygotować dziecko do noszenia kapci i nie zmuszać do zakładania obuwia, kiedy nie ma ono na to ochoty. Może to powodować szereg komplikacji w późniejszym życiu.