Home › Długie i piękne włosy

Długie i piękne włosy

Chociażby u zdrowego człowieka wypadanie włosów, w określonych ilościach, jest czymś normalnym. Przesadne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich właściwa pielęgnacja, zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi wskazanych składników bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Co rusz powodem wypadania włosów jest stres, zmęczenie, ale także schorzenia tarczycy na przykład. Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym stosowania leków, mających pomóc w innych schorzeniach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku powinny być umieszczone informacje dotyczące działań niepożądanych. Skoro wypadanie włosów może być uzależnione od leczenia, po finiszu dolegliwości powinny zanikać. W przypadku gdy wypadanie włosów sprowokowane jest niedomiarem składników, minerałów czy witamin odpowiednie ich dostarczanie powinno zakończyć problem. Przewaznie niedokrwistość może mieć wpływ na kondycję włosów, zatem kontrolnie warto zbadać poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie chprują na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na części czołowej czy na czubku głowy (u pań) to objaw tej choroby. Bez wątpienia i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na zawyżone łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne albo nawet podwyższona temperatura trwająca parę dni. Przeważnie sami powodujemy podwyższenie utraty włosów na skutek złej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie a nawet koloryzacja znacznie je osłabia. Wówczas ograniczenie ww. zabiegów i pełnowartościowe odżywienie włosów poprawi ich wygląd i stan. Złe pielęgnowanie włosów może z czasem prowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei przyniesie znaczne wypadanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu traci w ciagu doby nawet kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym średnio kilkukrotnie więcej. W tym czasie większe pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala hamować ten proces. Konieczna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja ogólna organizmu.